آمار
 • تعداد کالا: 7
 • بازدید امروز: 143
 • بازدید دیروز: 168
 • بازدید کل: 53064

تاثیر سلامت فیلتر هوا روی عملکرد موتور

تاثیر سلامت فیلتر هوا روی عملکرد موتور
فیلتر هوا یکی از اجزا مهم در در سیستم سوخت ماشین می باشد. نقش فیلتر هوا در ماشین همانند نقش ریه در بدن انسان است، جلوی ورود آلاینده ها و ناخالصی ها را به موتور می گیرد و جریان دائمی هوای پاک را برای موتور مهیا می سازد.

فیلتر هوا چه تاثیری روی کارکردماشین دارد

بهتر است بدانیم ذرات گرد و غبار بسیار ریز هستند و اگر فیلتر به موقع تعویض نشده باشد صدمات جدی به موتور ماشین وارد می کند. با تعویض به موقع فیلتر هوا می توانید جلو این صدمات را بگیرید.

زمانی که فیلتر هوا تعویض نشود از کمیت و کیفیت هوایی که به داخل موتور راه پیدا می کند کاسته می شود و این امر می تواند به طور مستقیم بر کارکرد و سلامت موتور آسیب وارد کند.  هنگامی که فیلتر هوا مسدود و کثیف باشد جریان هوایی که به موتور ماشین وارد می شود کاسته می گردد و این کاهش موجب افت عملکرد موتور می شود.

تعویض به موقع فیلتر هوا باعث می شود ماشین 14 برابر مسافت بیشتری را با همان میزان سوخت طی کند و همچنین موجب افزایش شتاب خودرو می شود. علاوه بر اینکه قدرت موتور افزایش پیدا می کند.

علاوه بر این ها فیلتر آسیب دیده موجب ورود ذرات کوچک به داخل موتور شده  و این امر می تواند مشکلات عدیده ای را به وجود بیاورد.

تعویض فیلتر هوا چه فوایدی دارد؟

فیلتر ها وظیفه محافظت از موتور خودرو در برابر ورود هرگونه ذرات خارجی را دارند. حتی ورود یک ذره کوچک به موتور می تواند در طی گذر زمان آسیب هایی را به موتور وارد کند. و هرچه ذرات بیشتری وارد موتور شود آسیبی که به پیستون و سیلندر وارد می شود نیز بیشتر می گردد.

هنگامی که جریان هوا در موتور کاهش یابد به اصطلاح موجب خفه شدن موتور می شود. و در نتیجه سیستم کنترل انتشار گاز و دود خودرو را تحت تاثیر قرار می دهد و انتشار گازهای گلخانه ای نیز به مقدار چشمگیری افزایش خواهد داشت. تعویض فیلتر جلوی این صدمات را گرفته و انتشار دوده و هدر رفتن بنزین را کاهش می دهد.

فیلتر هوا چه تاثیری بر کارکرد خودرو دارد؟

تعویض مرتب فیلتر خودرو موجب افزایش طول عمر موتور خودرو می شود. فیلتر هوا یکی از ارزان ترین اجزای ماشین است ولی با تعویض به موقع آن می توان از هزینه های زیادی جلوگیری کرد.

بنابراین مهم ترین نقش فیلتر هوا، تصفیه هوا است. در خرید و تعویض فیلتر خودرو خود دقت کنید.

انواع فیلتر هوای استفاده شده در خودروها:

 1. کاغذی: فیلتر کاغذی دارای یک صافی با تخلخل ریز است. فیلتر کردن هوا همراه با محدود کردن ورود جریان آلاینده‌های جامد و ذرات گرد و غبار انجام می‌شود.
 2. فومی: فیلتر معمولی اسفنج‌ مانند در خودرو استفاده می‌شود که آلاینده‌های داخل هوا از طریق آن جذب می شود.
 3. پنبه‌ای: تور پنبه‌ای روغنی به‌ عنوان یک فیلتر در خودرو استفاده می‌شود. نسخه اصلاح‌ شده فیلترهای کاغذی و فومی، فیلتر پنبه ای است. به‌طوری‌که جذب سطحی و جذب ذرات جامد و سایر آلاینده‌های خطرناک به راحتی در این سیستم انجام می‌گیرد.

 

..
ارسال نظر
 • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
 • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
 • - لطفا فارسی بنویسید.
 • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
 • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد